Program

Ziua 1

PROVOCARILE TRANSPORTULUI FEROVIAR, DE LA POLITICI LA PROIECTE

 

08:00 – 09:00   Inregistrare si Welcome coffee

 

09:00 – 10:00   Deschiderea evenimentului

Octavian Udriște, Președinte Onorific – Club Feroviar
Reprezentant Ministerul Transporturilor
Libor Lochman, Director Executiv – CER
Jean-Pierre Loubinoux, Director General – UIC
Philippe Citroen, Director General – UNIFE
Constantin Andronache, Director General – AFER
Daniel Birsan, Președinte – AIF

10:00 – 11:00   Deschiderea oficiala a expozitiei si turul expozitiei de tehnologie feroviara

 

11:00 – 12:30   Panel 1: Finantarea UE in Europa Centrala si de Est, intre prezent si viitor
(strategii pentru revitalizarea sistemului feroviar al UE, Cadrul Financiar Multianual post-2020, instrumente de finantare pentru proiectele de infrastructura feroviara)

Moderator: Gabriel Stanciu, Vicepreședinte – AIF/ General Manager – Alstom Romania

Vorbitori:
Jean-Pierre Loubinoux, Director General – UIC
Libor Lochman, Director Executiv – CER
Mihaela Williams, Policy Officer, DG Move – Comisia Europeana
Gigi Gavrilă, Președinte – Autoritatea pentru Reformă Feroviară
Mihai Frumosu, Transport Specialist PJ – Banca Europeană de Investiții
Ion Gavrilă, Director General – CFR SA

12.30 – 12.45   Pauza de cafea

 

12.45 – 14.15    Panel 2: Dezvoltarea unui sistem feroviar complet interoperabil in UE
(politici, strategii, Coridoare UE, implementare ERTMS, proiecte noi – investitii noi, Shift2Rail, Internet of Things)

Moderator: Michael Robson, Managing Director – Robsons’ International Railway Consultancy

Vorbitori:
Gilles Peterhans, Secretar General – UIP
Guillaume Foeillet, Head of International Affairs for I&P – SNCF
Cesare Brand, Secretar General – International Rail Transport Committee (CIT)
Marian Mihail Călin, Director General Adjunct – AFER
Reprezentant Shift2Rail JU

14.30 – 16.00   Masa de pranz

 

16.30        Plecare la vizita tehnica

 

 

Ziua 2

08.30 – 09.00   Inregistrare si Welcome Coffee

 

TRANSPORT DE MARFA SI DE CALATORI

09:00 – 11:00      Panel 1: Factorii cheie care modeleaza piata feroviara
(operatorii feroviari care implementeaza proiecte si programe noi, materialul rulant necesar pentru cresterea cererii, incurajarea competitivitatii si liberalizarea pietei de transport de pasageri, intermodalitate, confort, viteza, statii moderne si aplicatii inteligente, ticketing, utilizarea materialelor noi si tehnologiilor de ultima generatie in constructia caii ferate)

Moderator: Gilles Peterhans, Secretar General – UIP

Vorbitori:
Bo Olsson, Chief Strategist – Trafikverket
Leon Bărbulescu, Director General – CFR Călători
Nick Brooks, Secretary General – ALLRAIL
Ioan Buciuman, Consultant – Club Feroviar

 

11.00 – 11.30     Pauza de cafea

 

11.30 – 13.00    Panel 2: Coridoarele feroviare transcontinentale – solutie pentru distributia internationala a marfurilor
(dezvoltarea cailor ferate si a lantului logistic intre Europa si Asia, material rulant modern, dezvoltarea transportului feroviar prin inovare, integrarea aplicatiilor Internet of Things)

Moderator: Lector univ.dr.ing. Ioan Buciuman, Consultant – Club Feroviar

Vorbitori:
Maria Price, Expert, Technical Interoperability Department – OTIF
Marinică Voicu, Director General – CFR Marfă
Peter Sorger, Expert Advisor

13.00 – 14.30     Pranz

 


 

TRANSPORT URBAN

09:00 – 11:00 Panel 1: Polticile incurajeaza dezvoltarea oraselor inteligente
(dezvoltarea unei mobilitati durabile, masuri si strategii noi pentru cresterea cotei transportului public, finantarea proiectului de transport urban potrivit)

Moderator: Octavian Udriște, Președinte Onorific – Club Feroviar
Vorbitori: Pere Torres, CEO – Metropolitan Transport Authority – ATM Barcelona

11.00 – 11.30 Pauza de cafea

 

11.30 – 13.00 Panel 2: Orase mai „verzi” odata cu dezvoltarea sistemului de transport feroviar urban
(metrou, tramvai, LRT – proiecte, noi planuri de actiune, optimizarea accesului la serviciile de transport urban, hub-uri de transport, servicii integrate)

Vorbitori:
Reprezentant Metrorex
Adrian Sorin Mihail, Director General – RATB

13.00 – 14.30 Pranz

 


14.30 – 15.30     Concluzii Ziua 1 si Ziua 2